Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu…
Jak uzyskać najlepszy dla nas wyrok?
Na podstawie przepisów Kodeksu karnego, sprawca przestępstwa prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k, może poddać się dobrowolnie karze, Nastąpić to może w dwojaki sposób, na różnych etapach postępowania. Najczęściej już podczas przesłuchania na Policji w charakterze podejrzanego istnieje możliwość zgłoszenia wniosku o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Już wtedy po konsultacji z Prokuratorem i po uwzględnieniu okoliczności popełnienia czynu i sprawdzenia czy jest osobą karaną, jakie były wyniki badania trzeźwości alkomatem oraz jakie osiąga dochody proponowana jest kara . Najczęściej na tym etapie Prokurator ma możliwość zaproponowania orzeczenia 3-letniego (lub wyższego) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, oczywiście nie zawsze jest to propozycja będącą najlepszym rozwiązaniem dla sprawcy.
Jeżeli jednak podejrzany na przesłuchaniu na Policji nie zgodził się na skazanie w trybie art. art. 335 § 1 k.p.k, ma możliwość złożenia na etapie postępowania sądowego wniosku o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 387 § 1 k.p.k. Pamiętać należy że ostatni moment na złożenie takiego wniosku, to zakończenie przesłuchania oskarżonego na pierwszej rozprawie głównej. Wówczas, to oskarżony informuje Sąd, że chce taki wniosek złożyć i podaje swoją propozycję kary, w którym może również zaproponować orzeczenie przez Sąd 3-letniego (lub wyższego) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, z wyłączeniem kat. C i C+E prawa jazdy. Oczywiście, aby Sąd mógł uwzględnić wniosek oskarżonego, Prokurator nie może się sprzeciwić takiemu wnioskowi.
Nowelizacja kodeksu karnego z dnia 18 maja 2015 r. spowodowała że przy wydaniu przez Sąd wyroku skazującego, a takim jest wydanie wyroku w trybie art. 335 § 1 k.p.k. oraz art. 387 § 1 k.p.k., zakaz prowadzenia pojazdów jest obligatoryjny i wynosi od 3 do 15 lat. Ponadto Sąd orzeka karę grzywny, pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę ograniczenia wolności. Obligatoryjnym elementem jest również orzeczenie świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie minimum 5000 zł. Tak więc decydowanie się pod wpływem chwili lub częściej pod wpływem sugestii przesłuchującego policjanta/prokuratora, nie zawsze jest korzystne.
Wyrok, w którym Sąd orzeka jedynie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B prawa jazdy na okres minimum 3 lat, a wyłącza spod zakazu wyższe kategorie prawa jazdy wydaje się wyrokiem bardzo korzystnym dla sprawcy przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. Szczególnie gdy dotyczy osób, które pracują jako kierowcy zawodowi i w pracy wykorzystują kat. C i C+E prawa jazdy.
O wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem może się okazać instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego. Należy wskazać, że pomimo znacznego zaostrzenia okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przy wydaniu wyroku skazującego od 3 do 15 lat, instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego nie została znowelizowana.
Decydując się na takie rozwiązanie w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne Sąd:
- określa okres próby 1 rok 2 albo 3 lata
- orzeka świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – brak jest minimalnej kwoty, którą nakłada Sąd
- może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat, lub odstąpić od orzeczenia zakazu.
Instytucja warunkowego umorzenia postępowania została uregulowana w art. 66 k.k.Zgodnie z art. 66 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdy:
- wina i społeczna szkodliwość popełnionego przestępstwa nie są znaczne;
- okoliczności popełnionego przestępstwa nie budzą wątpliwości;
- sprawca przestępstwa jest niekarny za przestępstwo popełnione umyślnie;
- postawa sprawcy przestępstwa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia; uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku karnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Tak więc pomimo popełnienia czynu prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości istnieją mechanizmy pozwalające na zmniejszenie dolegliwości karnej, uzyskanie korzystnego wyniku sprawy powiązane jest z umiejętnościami odpowiedniego przedstawiania dowodów i innych okoliczności od których będzie zależała decyzja Sądu.